Valga VIRTUAALNE KESKVÄLJAK

Apteek-elamu (Kesk 13)Kesk 13 aadressil asuv hoone rajati 19. sajandi ja 20. sajandi vahetusel ja see valmis arvatavasti aastal 1900.  Ajalooliselt tegutses hoones apteek, mis paiknes hoone alumisel korrusel ja üleval asus elamu. Hoonesse kolis valmimise järel Simon W. Haynbergi rohu-, värvi- ja fototarvete äri (asutatud 1889), mis enne oli paiknenud Jaani tänaval. 

Nõukogude ajal oli hoone aadressiks Lenini 29. Sel ajal tegutsesid hoones Valga noorte spordikool, Valga rajooni pioneeride maja, pedagoogiline kabinet, haridusosakond ja ENSV Spordiühingute ja -organisatsioonide Valga rajooni nõukogu. 

Arhitektuur:
Hoonet kaunistavad klassitsismile omased ehisdetailid. Fassaadil domineerivad nikerdatud ehisraamistused akende ja usete ümber, samuti ehiskonsoolid räästas. Silma torkavad ka massiivne vahekarniis, dekoratiivsed raamid ja kvaaderkivisid imiteeriv puitklotsidest nurgalahendus. Hoonele lisab erilisust nurgatorn, mis on Valga vanemale arhitektuurile omane, sarnaseid torne võib linnas kohata teisigi (Lähim aadressil Riia 2). Torni muudavad efektseks ümaraken ning terav kiiver. Hoones on osaliselt säilinud esialgne ruumilahendus, esimesel korrusel on interjööri muudetud. 

Kui Sina oskad selle hoone kohta midagi lisaks öelda, siis jaga seda siin.

Allikad: 

https://register.muinas.ee/public.php?menuID=monument&action=view&id=23322
https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea?a=d&d=postimeesew19280214.2.43